Koltuk Takımı Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Koltuk Takımına Ne Kadar Kumaş Gider?
8 Ocak 2017
Koltuk Döşeme Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?
22 Ocak 2017

Koltuk Takımı Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

koltuk-takımı-renk-uyumu-nasıl-olmalı

Her eşya , elbise ve dekor da bir şeyleri diğer kombinlerin yanına uydurmaya çalışmak büyük bir zanaat örneğidir. Bu durum için stilist ve dekor için mimarlar görev yapmaktadır. Sizde kendi koltuk döşemede renk konusunda ikilemde kalmış olabilirsiniz. Hangi renk ile uyum sağlanacağı konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Dekor için sadece koltuk döşeme renk uyumu yetmeyeceği gibi ortamın diğer faktörleri de bu konuda sizlere destek olucaktır.

Dekor için faktörler şöyle sıralanmalıdır;

  • Koltuk takımı rengi
  • Minder rengi
  • Duvar rengi
  • Taban(parke) rengi

Koltuk Döşeme İçin Kritik Seçim : Renk Uyumu

Bazı renkler bazı koltuklara gitmediği gibi bazı zıt renklerde her koltuğa kolayca adapte olabilmektedir. Zıt renklerin bu sene moda olması dolasıyla müşterilerin göz zevkine uyum sağlaması tabiki de zaman almış gözüküyor. Klasik takımlara daha çok jakarlı içi parlak olan kumaşlar gidecektir. Bunlarla kombin olarak çiçekli veya aynı kumaştan yastıklar mantıklı bir seçim olabilir. Modern koltuklardaki seçimler ise daha çok mat renkler hakimiyeti eline almış gözüküyor. Koltuk döşeme işlemine uygulanacak olan kumaş çeşidi olarak tay tüyü kumaş , kadife kumaşlar , nubuk kumaşlar gibi daha birçok kumaş çeşidi kullanılmaktadır. Bir asker yeşiline hardal sarısı uygulaması gayet iyi seçimler arasındadır.

Minderler her zaman koltuğun fitili , kol kısmı , diğer minder içindeki çiçek bölümden düz renklere hakim olması takımı gayet iyi gösterecektir. Altta örnekleri inceleyebilirsiniz.

Aşağıda sizlere koltuk döşeme yaptırmak istediğiniz zaman birkaç örnek ile yardımcı olmaya çalıştım.

kobaltmavisi-beyaz-kumaş Balköpügü-yeşil bordo-krem-çiçekli krem-mat-sar-kırmızı-mavi-belmino krem-sarı-bordo-belmino-koltuk lila-mor-belmino-chester mat-kadife-belmino nubuk-antrasit-gri-hardal-sarısı-belmino nubuk-çam-yeşil-hardal-sarısı

 

Duvar Renginiz Nasıl Olmalı

Duvarlarınızın rengi her ne kadar bir anlam ifade etmiyor gibi gözükse de dekor anlamında evinizin %25 renk uyumuna katkı sağlamaktadır. Duvarın rengi ve tasarımı hakkında ufak bilgilere sahip olursanız her renk sizlerin gözlerine hoş gelmeyecek her dekor size uymayacaktır. Aşağıda gördüğünüz duvar ve koltuğun muhteşem uyumu gibi sizlerin de hazırlayabileceği bir renk uyum kartelasını da paylaşmış olacağım.

duvar-rengi-koltuk-uyumuTaban (parke) Rengi  Nasıl Olmalı

Parke rengi için bile bazen kararsız olduğumuz doğrudur. Fakat bizlere genelde iyi gelen daha açık renklerdir. Koyu renkler iç karartıcı olduğunu düşündüğümüz çoğu zaman olmuştur. Zıt renklerin moda olduğu bu dönemde daha çok zıt renkleri tercih etmek daha göze hoş gelecektir. Yukarıdaki resimde bunu gayet iyi görebiliyoruz. Her noktaya dikkat etmeniz gereken koltuk döşeme işlemi için size uzman kadromuz ile hizmet vermeye hazır olduğumuzu bilmenizi isterim.

Koltuklarınızı, duvarlarınızı, perde ve taban renginizi sizlerin de kendi kendinize tasarlayabileceğiniz ufak renk kombinlerini aşağıda görüyor olacaksınız. Her biri farklı renk kombinini temsil eden 8 renk kartelalarıdır. Umarım sizlere verimli olmuşuzdur.

renk-uyumu-8-cesit

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir