Koltuk Döşeme Psikolojimizi Nasıl Etkiler?

Koltuk Takımına Ne Kadar Kumaş Gider?
8 Ocak 2017

Koltuk Döşeme Psikolojimizi Nasıl Etkiler?

koltuk-doseme-psikolojiKOLTUK DÖŞEMENİN PSİKOLOJİMİZE ETKİSİ NASILDIR?

Sen bu yazıyı okurken, muhtemelen biz öyle çok da uzaklarda falan olmayacağız sevgili okurumuz. Muhtemelen bir yerlerde oturmuşuzdur, ya da oturduğumuz yerden kalkmış bir başka yere oturmak suretiyle yoldayızdır. İşle ev arasında, evle bir cafe arasında, atölyemizdeyizdir belki de. Senin şuan oturduğun kanepenin koltuk döşeme işlemini  yapıyor olabiliriz mesela? Olamaz mı? Olabilir.

Peki ya sen? Belki de işten yeni geldin ve koltuğuna kurulmuş çayını yudumluyorsundur. Şayet öyle isen, şimdi çayını yavaşça sehpaya bırakmanı ve oturduğun yerden kalkmanı rica ediyoruz. Kalk ve koltuğuna alıcı gözüyle  bir bak bakalım, oturduğun koltuğu şuan şu haliyle satın alır mıydın? Cevabın evet ise ne mutlu size J. İlerleyen süreçte ihtiyaç duyarsan belmino koltuk döşeme olarak bir telefon uzağınızdayız. Gelelim diğer seçeneğe. Cevabın hayır ise. Yani oturduğun koltuğu şuan şu haliyle satın almaz isen… Yenisini al diyenler çıkacaktır karşına. Sakin ol sevgili okurumuz “Her seferinde yeni koltuk mu alacağız, tabikide hayır” diyebilirsin anlıyoruz. Bir yenisiyle değiştirilmeyecek kadar anıların mı var. Yenisini almana yahut anılarını kaldırıp atmana gerek yok. Koltuk döşeme işlemine gel bir de bu açıdan bakalım seninle.

Koltuk döşeme bir olaydır. Herşeyden önce, hijyendir. Yani anlayacağın sağlıkla bir ilgisi vardır. Bütçedir yenileme işlemi. “Her seferinde yeni koltuk mu alacağız” demedin mi sen az önce? Koltuk konfordur mesela. Şuan ayaklarını uzatıp çayını nerede yudumluyorsun sen? Zaten işten yeni gelmişsin ve argın olduğundan daha yorgunsun. Sadece rahat olması yetmez sevgili okurumuz bak inan bize. Tamam , diyelim ki sırtını ve bacaklarını sağlama aldık. Rahatsın. İnan senin adına çok mutluyuz. Peki ya gözleriniz? Zaten bütün gün pc ye bakıp durmadın mı sen? Ya da şehir hayatının göz yorucu bir sürü sahnesine tanıklık etmedin mi gün boyu? Göz görmeyince gönül katlanır sevgili okurumuz, oturduğun koltuğa bile katlanmak zorunda kalacaksan, gerçekten rahat olman mümkün olabilir mi? O yüzden gözlerin çok önemli sevgili okurumuz, onlara iyi bak ve yorma onları. Bakmak ve görmek farklı şeylerdir bizim canımız. Sadece bu yüzden bile, bakış açılarıyla bir ilgisi olmalı inan bize.

Sen zevk sahibi bir insansın. Estetik bir duruşun var hayata karşı. Perdenin koltuğa, koltukların parkeye, duvar renklerini  ev mobilyasına uyum sağlaması için göz zevkinizi bir kenara atamazsınız.

Rahat mısınız? Bizim için önemli olan bu. Oturduğun yerde rahat mısınız? Sırtın, belin rahat mı? Gözün yorulmuyor, karşındaki turuncu perde sen o kanepedeyken seni rahatsız etmiyor mu? Anıların altında duruyor, paran cebine kalıyor mu?

Demek istediğimiz şu ki sevgili okurumuz, aslında ne kadar çok oturuyoruz farkında mısınız? Ve koktuklar… Ah o koltuklar.. Sence onlara hak ettikleri değeri veriyor muyuz hayatın akışı içerisinde? Güldüğünüzü görür gibiyiz Belmino Koltuk Döşeme olarak biz, bu konuda çok ciddiyiz. Koltuğun ve yenilemenin psikolojiyle bir ilgisi olmalı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir